Make your own free website on Tripod.com
 

AKTI I THEMELIMIT TE QENDRES
"ERIKIANA"
QENDER PER PROGRES DHE ZHVILLIMIN DEMOKRATIK

Ne mbėshtetje te legjislacionit civil shqiptar dlie kryesisht ne Ligjin nr. 8788 datė 7.05.2001 “Pėr Organizatat Jofitimprurėse” dhe nė Ligjin nr. 8789 datė 7.05.2001 "Pėr Rregiistrimin e Organizatave Jofitimprurėsė vendosėm hartimin e kėtij Akti Themelimi, me kushtet qė pėrcaktohen Si mė poshtė: 

Lloji dhe emri

Neni 1

Ėshtė themeluar Qendra “Erikiana”, Qendėr pėr Progres dhe Zhvillim Demokratik, (mė poshtė referuar “Qendra”) njė organizatė joqeveritare, jofitimprurėse e pantarėsi.

Neni 2

Qendra "Erikiana" e ka selinė administrative, ne Kinoklubin Metalugu ne Elbasan. Me vendim tė Bordit tė Drejtorėve, Qendra mund tė hapė degė tė saj dhe tė emėrojė pėrfaqėsues edhe nė qytete tė tjera tė Shqipėrisė dhe jashtė shtetit.

Identiteti i Themeluesit

Neni3

Anėtarė themelues i Qėndrės ėshtė Z. Gėzim Backa , i biri i Hysenit, shtetas shqiptar, i datėlindjes 1967, lindur dhe banues ne Elbasan, Shqipėri, Brigada 17 Sulmuese, i pajisur me pasaporten nr. 1294219.

 Qellimet dhe fusha e veprimtarisė

Neni 4

Qendra ka pėr qėllim tė veprimtarisė sė saj:

 • Hartimin dhe zbatimin e projekteve zhvilluese ne fushat humanitare qė  mbėshtesin strategjine e Qeverisė pėr Uljen e Varfėrsisė nepermjet ofrimit tė ekspertizės dhe angazhimit intelektual.
 • Qendra ėshtė person juridik shqiptar dhe e zhvillon veprimtarinė e saj nė pėrputhje me legjislacionin shqiptar dhe me kėtė Statut

  Kohėzgjatja

  Neni 5

  Kohėzgjatja e Qendrės ėshte nje penudhė prej 20 (njėzet) vjet, duke filluar nga data e themelimit tė saj deri nė 31 Dhjetor 2023. Kohėzgjatja mund tė kufizohet ose zgjatet me njė vendim tė Bordit tė Drejtorėve.

  Emri i personit qė autorizohet te ndjekė procedurat

  Neni 6

  Pėr ndjekjen e procedurave te nevojshme pėr regjistrimin e Qendrės nė Gjykatėn e Shkalles Se pare Tiranė ngarkonet av. Gentiana Dorėzi , dhe pėr pėrfaqėsimin e saj ligjor me tė tretėt ngarkohet Drejtori Ekzekutiv, Z. Gėzirn Backa, i datėlindjes 1967 lindur dhe banues nė Elbasan.

  Neni 7

  Organi mė I lartė vendimmarrės ėshtė Bordi i Drejtorėve, nje organizėm I pėrbėrė prej 3 drejtorėsh, me mandat 5 vjecarė. Bordi i Drejtorėve gjatė mandatit tė parė pėrbėhet nga Z.Gėzim Backa, Hektor Ēiftja, Zj.Enerieta Ferra.

  Neni 8

  Ky Akt Themelimi hartohet nė 4 (katėr) kopje origjinale nė gjuhėn shqipe.

   ANĖTARI THEMELUES    

                                          

  [Faqja Kryesore] [Statuti i Qendres] [Akti i Themelimit] [Informacione

  Feel free to e-mail
  webmaster for any questions, comments about this web-site
  Copyright 2003. Qendra “Erikiana”