Make your own free website on Tripod.com

Partnerėt-Shqipėri “Qėndra pėr Ndryshim dhe Manaxhim Konflikti”

Rr. Nikolla Tupe, Ap.8, Tiranė; Tel/Fax:(355 4) 254881/3/2

e-mail: partners@partnersalbania.org

Website: www.partnersalbania.org

NJOFTIM PĖR PROGRAMIN

“LIDERSHIPI PĖR GRUAN”

Partnerėt Shqipėri nė kuadėr tė programeve tė saj pėr avancimin e shoqėrisė civile dhe kulturės sė ndryshimit dhe manaxhimit tė konfliktit nė Shqipėri, njofton hapjen e programit “Lidershipi pėr Gruan”.

Programi synon zhvillimin e njohurive dhe aftėsive drejtuese dhe manaxhuese tė grave pjesėmarrėsve nė program, pėr pjesėmarrje aktive nė shoqėrinė civile, nėpėrmjet fuqizimit tė njė grupi bėrthame prej 18 grash, me nivel tė lartė pėrkushtimi dhe aftėsish pėr tė transmetuar njohuritė e fituara dhe tė zhvilluara nga programi, nė gra tė tjera, si dhe pėr tė luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė krijimin, zhvillimin dhe qėndrueshmėrinė e njė rrjeti kombėtar tė grave, nė gjithė territorin e Shqipėrisė.

Programi zgjat 12 muaj (Mars 2003-Mars 2004) dhe do tė rezultojė nė pėrfshirjen e 800 grave nė iniciativat lokale tė drejtuara nga grupi bėrthamė prej 18 grash-lider.

Do tė pėrzgjidhen gra qė:

  • Kanė pozicione vendim-marrėse ose pozicione tė tjera kyēe
  • Kanė tė paktėn 3 vjet eksperience pune
  • Kanė marrė pjesė nė programe tė tjera trajnimi
  • Shfaqin kapacitet pėr hartimin dhe manaxhimin e iniciativave lokale pėr pėrfshirje tė grave tė tjera nė program,
  • Shfaqin pėrkushtim pėr pjesėmarrje aktive nė program.

Metoda e pėrzgjedhjes: Aplikim i hapur pėr gra qė vinė nga tė gjithė sektorėt

Komponentet kryesore tė Programit konsistojnė si mė poshtė:

Programet e trajnimeve do tė zhvillohen nė katėr raunde, me distancė gjashtė javė nga njėri tjetri dhe do tė fokusohen nė temat si mė poshtė:

 

TOT (trajnim pėr trajnerė), Manaxhimi i projekteve.              Kohėzgjatja 7 ditė.

Komunikim, Manaxhim Konflikti, Grupet/Ekipet.                Kohėzgjatja 5 ditė.

Lidership, Manaxhim.                                                               Kohėzgajtja 5 ditė

Marrja nė Mbrojtje e Politikave, Formimi i Rrjeteve dhe Koalicioneve. Kohėzgjatja 5 ditė.

 

 

 

Iniciativat Lokale,
tė cilat synojnė praktikimin e njohurive dhe aftėsive tė marra nga programi, do tė propozohen dhe do tė zbatohen nga 18 gratė pjesėmarrėse nė program, sipas planeve tė veprimeve, qė do tė zhvillohen nė ditėn e fundit e secilit prej 4 raundeve.

Rrjeti i grave pjesėmarrėse: Do tė ndėrtohet njė rrjet aktiv dhe i qėndrueshėm i tė gjitha grave pjesėmarrėse nė programin 1 vjeēar. Partnerėt Shqipėri do tė mbėshtesė nė mėnyrė aktive ngritjen dhe funksionimin e kėtij rrjeti.

  

 

[Faqja Kryesore] [Projekt 1] [Projekti 2] [Projekti 3] [Informacione] [Linke]

 
Feel free to e-mail webmaster for any questions, comments about this web-site
Copyright 2003. Qendra “Erikiana”